top of page

Дослідження волонтерства 2023


У листопаді-грудні 2023 року команда Інституту міста організовувала та провела якісне дослідження волонтерства різних напрямів, щоб дізнатися про виклики та проблеми з якими стикається волонтерський рух Львівської громади та актуалізувати міську програму підтримки волонтерства


Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну минуло майже два роки, і волонтери, які продовжують свою діяльність та допомогу, дедалі частіше стикаються із проблемами, що перешкоджають і ускладнюють їх роботу. Це і відтік кадрів, і вигорання, і необхідність обирати між безоплатною та оплачуваною працею, а також згасання зовнішньої підтримки з боку держави, громади, бізнесу та інших партнерів.

Команда Інституту міста в межах Програми підтримки волонтерства, провела дослідження волонтерського руху у листопаді 2023 року. Методами дослідження було обрано фокус-групи та глибинні інтерв’ю. 

Учасниками дослідження стали як індивідуальні волонтери військового, освітнього, екологічного та соціального напрямів, так і очільники ГО і благодійних фондів.


Основні результати 

Важливий аспект взаємодії громади та волонтерів — усвідомлення актуальних проблем волонтерів військового напряму. Учасники дослідження, що волонтерять більш як два роки періодично відчувають вигорання, яке посилюється через відчуття байдужості з боку громади, знеціненням волонтерської праці, поступовим згасанням зовнішньої підтримки.


Потреба підтримки

Через спад активності у залученні населення до допомоги ЗСУ виникає напруга між постійними волонтерами військового напряму та людьми, що не залучені до такої діяльності. Проходить ментально відчутна лінія розмежування “фронту” і “тилу” — часто перебування поруч із зоною бойових дій є комфортнішим для волонтерів військового напряму, ніж взаємодія з мешканцями на безпечних територіях.

Усі опитані учасники дослідження вважають, що найбільшою підтримкою для них є волонтерська спільнота. Відчуття спільноти у різних напрямах, зокрема в екологічному, освітньому, соціальному, – це фактор, який мотивує продовжувати діяльність і запобігає вигоранню. 


Потреби волонтерського руху

Найбільше серед усіх видів допомоги волонтери наголошували на необхідності юридичної, психологічної, фінансової підтримки.

Одна з нагальних потреб волонтерських організацій – фінансування або дофінансування діяльності з боку міської ради. В контексті матеріальної допомоги актуальними є наступні потреби:

  • Цільове фінансування або дофінансування цікавих волонтерських ініціатив та проєктів (наприклад, з реабілітації військових).

  • Компенсація адміністративних витрат та витрат на комунальні послуги, оренду приміщення тощо.

  • Допомога з орендою приміщень для роботи та складських приміщень.

  • Допомога з пошуком та наданням матеріально технічного забезпечення.

Серед респондентів часто виникали думки про необхідність економії бюджетних коштів заради спрямування їх у корисні проєкти. Волонтери зазначали, що органам місцевої влади варто працювати над налагодженням прозорої комунікації в контексті економії коштів та рішень про їх розподіл, а також посилити зовнішню комунікацію про чинні можливості підтримки та фінансування.

Про очікування матеріальної підтримки від міста зазначали не лише волонтерські організації військового напряму, а й волонтери інших сфер: екологічної, освітньої, соціальної. До прикладу, у зоозахисному напрямі матеріальної допомоги потребують притулки для врятованих тварин, що шукають ресурси для роботи власними силами та виконують важливу функцію з порятунку та догляду за тваринами, частина з яких постраждала через військові дії.


Пропозиції волонтерів

Серед пропозицій від волонтерів як місто може популяризувати та підтримувати волонтерську діяльність, є:

  • Промоція і робота з інформаційними бар’єрами.

  • Співпраця з освітніми інституціями та молодіжними організаціями. 

  • Створення пропозицій вигоди для чинних волонтерів міста.

  • Робота з лідерами думок.

Заходи з промоції волонтерської діяльності можуть знизити поріг входу до волонтерської спільноти. Завдяки поширенню інформації про можливості допомогти та за підтримки міста, відповідних платформ і організацій, мешканцям громади буде легше зробити перший крок до того, аби спробувати себе у волонтерстві.

Детальніше ознайомитися із результатами дослідження можна за посиланням - https://bit.ly/3tn90XE.


Зініціювали та провели якісне дослідження волонтерства різних напрямів команда КУ Інститут міста за підтримки Ради Європи та програми “Польська допомога”.


bottom of page