top of page

Як львів'яни святкуватимуть Великдень 2020?

Чи можуть зовнішні обставини змінити традиції та звички? Якою мірою львів’яни дотримаються профілактичних заходів для протидії пандемії на Великдень?


Команда Інституту міста провела онлайн-опитування напередодні Великодня, 19 квітня 2020, з метою створення інформаційного приводу та виявлення: 

 • асоціативних міркувань у львів’ян про Великдень;

 • оцінки діяльності влади в умовах карантину;

 • установок львів’ян щодо святкування Великодня.

 

Основні результати опитування: 

 • 73,7% опитаних сприймають Великдень передусім як релігійне свято; 65,3% – як сімейне свято, коли можна зібратися спільно з родиною; 42,1% переконані, що це свято – вияв і збереження українських традицій.

 • До оголошення загальнонаціонального карантину 92,9% мали намір провести Великдень вдома з близькими; 40,7% – вдома з друзями, колегами;  40,3% – здійснити відвідини до іншого населеного пункту у межах Львівської області.Карантин змінив настрої опитаних, проте залишились ті, хто має намір не дотримуватись порад щодо дотримання карантину!

 • 87,0% залишаться вдома і відсвяткують Великдень з рідними, близькими. Ще 22,3% опитаних відповіли, що Великдень будуть святкувати вдома, самі.

 • Попри це, 8,2% вказали, що планують здійснити вихід на природу, до лісу тощо; 7,1% мають намір відвідати близьких, рідних у громадах Львівської області. Також 2,9% вказали, що можливо відвідають близьких в іншій області України.

 • 84,6% підтримують рекомендації влади залишатись вдома на Великдень. З  них 65,8% – цілком підтримують, 18,9% – скоріше підтримують. Майже кожен десятий (9,1%) підтримує і стільки ж не підтримує заклик «Залишайся вдома на Великдень».

 • Щодо відвідин церкви, то 72,4% вказали, що не підуть до храму та будуть/не будуть дивитися онлайн-трансляцію богослужінь на Великдень. 

 • Проте 8% вказали, що все ж планують піти до храму та освятити пасхальний кошик. 


 • 84,1% опитаних відповіли, що цьогоріч їхня сім’я власноруч випікатиме пасочки самостійно. 

  Ядро львів’ян, які перманентно дотримуються цієї традиції, становить 71%.  Майже кожен сьомий (13,1%) вперше спробує спекти паску до Великодня 2020. 


Спостерігаємо, що традиція випікати паски залежить від асоціативного сприйняття львів’янами Великодня. Ті, хто вважає Великдень передусім святом збереження українських традицій або ж сімейним, родинним святом, більшою мірою надають перевагу випікати пасочки самостійно, на відміну від тих, хто сприймає Великдень передусім як релігійне свято.

 • Майже 72,3% випікають пасочки відповідно до рецепта, який передавався з покоління до покоління. Ще 10,5% вже дізнались рецепти пасок у своїх друзів, рідних тощо.  

  У середньому львівська сім’я випікає 7 пасочок (показник виведено серед тих, хто зазначив, що буде випікати пасочки самостійно). 

 

Примітка

Онлайн-опитування проведено упродовж 3-11 квітня 2020 року методом самозаповнення анкети респондентами віком від 18+ років. Наповнення вибірки здійснювалось за принципом типових представників. Рекрутинг респондентів здійснено комбіновано, 5 методами. До основного масиву даних включено 600 анкет. База зважувалась за квотами стать і вік. Результати опитування є нерепрезентативними та нерелевантними для екстраполяції на всю генеральну сукупність.

Опитування було завершене до моменту оголошення Священного синоду усіх конфесій з остаточним закликом «Залишайся вдома на Великдень». Інтерпретуючи результати опитування пам’ятаймо, дані вказують на тренди та не підлягають науковій апробації.

Період реалізації:3-11 квітня 2020 року

Замовник та виконавець: Інститут міста


bottom of page