top of page
 • Фото автораdarynamendela

РЕВІТАЛІЗАЦІЯ ПІДЗАМЧЕПрограма мала на меті продемонструвати аналіз актуальних проблем в питаннях ревіталізації та запропонувати план дій, в результаті яких буде ініційовано процеси відновлення цієї території. Програма ревіталізації для Підзамче підготовлена до кінця листопада 2011 року, а її реалізація відбувалась в підпроектах 2013 та 2014 роках

Проєкт охоплює частину території Підзамче, яка знаходиться в Шевченківському районі м. Львова, на північ від залізничної колії загальною площею 200 га. Також частина цієї території знаходиться у спадщині ЮНЕСКО. Вибір території, для якої буде створений план ревіталізації, був здійснений в результаті консультацій з Управлінням охорони історичного середовища, Управлінням архітектури та командою Інституту міста.


РЕВІТАЛІЗАЦІЯ ПІДЗАМЧЕ – І ЕТАП (2011)


Проєкт складається з двох важливих частин, які містять окремі цілі:

 • В межах 1-ї фази проєкту, польські науковці з Інституту розвитку міст у співпраці зі своїми колегами, студентами Львівської політехніки та експертами Інституту міста розробили План ревіталізації району Підзамче на 2012-2025 рр.

 • Друга фаза – це навчання для працівників Львівської міської ради, Інституту міста та Бюджетної установи «Західний регіональний центр інноваційного розвитку». В результаті будуть передані польські знання та досвід в реалізації ревіталізаційної політики в польських містах. Під час навчання учасники отримали теоретичні знання та мали можливість відвідати найкращі приклади ревіталізації територій в Польщі.

Термін реалізації: 2011

Донори: програма «Польська допомога 2011» Міністерства Закордонних Справ Республіки Польщі Партнери: Інститут розвитку міст (м. Краків) та Західний регіональний центр інноваційного розвитку


РЕВІТАЛІЗАЦІЯ ПІДЗАМЧЕ – ІІ ЕТАП (2013)


Основна мета ревіталізації Підзамче до 2025 року – це допомога у створенні привабливого району сервісно-житлового призначення, комфортного для мешканців, привітного і цікавого для туристів та перспективного для інвесторів. У досягненні цієї мети повинні бути зацікавлені мешканці району, які здатні самостійно змінити простір навколо.

Ціль проєкту: Покращення якості управління комунальною нерухомістю у Львові через повніше залучення мешканців, а також підвищення туристичної привабливості району Підзамче. Ця ціль повинна бути досягнута як результат співпраці мешканців з міською владою через започаткування процесу відновлення прибудинкових подвір’їв та локацій громадського простору. В рамках проєкту буде реалізована обмежена кількість робіт, проте вони започаткують ширший процес, розвитком яким надалі опікуватиметься міська влада та мешканці будинків. Проєкт здатен продемонструвати, що навіть невеликий внесок від кожної людини з громади району здатен пришвидшувати процеси його відновлення.


Кількісні показники:

 • Відновлення 3 об’єктів на території Підзамче: дитячий майданчик між будинками вул. Б. Хмельницького, 66-72, дворики будинків вул. Б. Хмельницького, 83-87 та подвір’я вул. Підзамче, 11-13.

 • Триденний навчальний візит до Польщі для 10 осіб (Краків, Катовіце та інші польські міста, де були реалізовані подібні проєкти), 2 навчальних семінари у Львові.

 • Підготовка навчальних матеріалів: інтернет-сторінка, туристичний гід, порадник українською мовою та 5000 буклетів для туристів.

Було відкрито двір трьох будинків за адресою вул. Богдана Хмельницького, 83-87. Тепер, стіни прикрашають графіті, територія облагороджена, є невеличкий спортивний майданчик та облаштовано міський садочок з насадженнями.


В основу проекту лягла ідея створення міського садочку, адже мешканці вже займались садівництвом біля свого будинку. Ще раніше, тут росли бузок, жасмин, кущі вишні, смородини й малини, а зараз досаджено барбарис, ялівець, тую. Також, було облаштовано спортивний майданчик, поставлено огорожу, вирішено питання з освітленням. Слід додати, що на подвір’ї встановлено ліхтарі на сонячних панелях. Важливо, що територію заїзду для машин та парковку було відгороджено від спортивного майданчику вертикальними клумбами, щоб машини фізично не могли потрапити на газон.

Мешканцям надали насіння трави, аби вони власноруч засіяли газон навесні. За власний кошт вони також придбають гойдалку, для якої відведено місце. Щодо малюнку на фасаді одного з будинків, то художники з Kickit Atrs використовували власну фарбу та ентузіазм.


Ярина Мельник, координатор проекту від Інституту міста розповіла більш детально про кошторис:

"Загальна вартість проекту не перевищує 90 тис грн. Найбільші витрати пов’язані із використанням металу, дерева та вимуровуванням підпірних стін й окремих елементів. Мешканці зголосились власним коштом придбати браму та гойдалку, тому на цих елементах вдалось зекономити. На жаль, в умовах обмеженого бюджету, не вдалось повністю замостити заїзд бруківкою, однак ми встановили поребрик — досить витратна частина цього виду робіт. Також, враховуючи побажання мешканців, збільшили кошторис на озеленення. Ландшафтники допомогли підібрати понад 60 саджанців, тому в усій красі відновлений дворик зможемо побачити з весни"

Андрій Шуляр, архітектор, учасник урбан-руху «Липнева»:

«Це дуже важливо, щоб люди бачили один одного і, можливо, в якийсь момент між ними й відбудеться діалог. Можливо, такий діалог може мати якісь наслідки для створення громади, щоб люди могли знаходитись в одному місці та займатися спільним ділом: просто відпочивати, займатися садівництвом чи просто ділитися досвідом. Тому, ми намагались це підсилити. Ми створили зону для вирощування квітів та овочів. Так само, створили місце, щоб просто знаходитися у цьому просторі — ця волейбольна сітка натякає на те, що тут можна в щось побавитися. Ми не хочемо це нав’язувати, ми хочемо створити умови, щоб це відбувалось. Підзамче — це район, в якому завжди проживали українці, ще до війни. Тому, я як українець відчуваю особисту відповідальність за цей район"

Термін реалізації: квітень – грудень 2013

Донори: Міністерство зовнішніх справ Республіки Польща, конкурс Polska Pomoc Rozwojowa 2013 Бюджет: 269 590 злотих

Партнер: Інститут розвитку міст (Краків, Польща)


РЕВІТАЛІЗАЦІЯ ПІДЗАМЧЕ – ІІІ ЕТАП (2014)


Кількісні показники:

 • Відновлено 2 подвір’я

 • Відновлено 3 локації громадського простору (площа, сквер та дитячий майданчик)

 • Розроблено та встановлено туристичне ознакування

 • Відреставровано 3 вхідних брами

 • проведено 2 майстер-класи для мешканців

 • Створено 2 графіті на стінах


Однією з найвагоміших умов участі тих чи інших об’єктів у конкурсі на відновлення була активна участь мешканців у процесі робіт. Особливо скрупульозно підходили до відбору будинкових дворів.

"Насправді ми мали багато пропозицій, але перевагу надавали тим, які підпадали під критерії: згода мешканців долучитись до ініціативи, зокрема, готовність до співфінансування, яке є досить гнучким, бо це були як кошти чи матеріали, так і фізична праця львів’ян. Ще один пріоритет – відсутність парковки у дворі. Однак, найважливішою умовою вибору того чи іншого двору було те, щоб ця територія під відновлення для них була дійсно важлива, стала місцем спілкування, зміцнення громади", - розповіла координатор проекту «Ревіталізація Підзамче» Ярина Мельник

Також був оновлений громадський простір поблизу станції "Підзамче". Було встановлено нові лавки та смітники, підрізали гілки дерев, які закривали для людей частину площі. Спочатку в планах було відновити не лише площу, а й роботу фонтану. Проте, зважаючи на обмежений бюджет цю ідею відклали на наступний рік. Фонтан же тимчасово задекорували кам'яною крихтою, попередньо піднявши висоту чаші, Декорування також допоможе вберегти чашу від нищення та забруднення.


Термін реалізації: лютий – грудень 2014

Донори: Міністерство зовнішніх справ Республіки Польща, конкурс Polska Pomoc Rozwojowa 2014 Бюджет: 483 400 злотих

Партнер: Інститут розвитку міст (Краків, Польща)

Останні пости

Дивитися всі

СОЦІАЛЬНИЙ ПРОСТІР МІСТА: ПОТЕНЦІАЛ ДО ГРОМАДОТВОРЕННЯ (2015)

Мета дослідження – визначити наявність в місті неформалізованих мікрорайонів (не адміністративних), а також детальніше дослідити характеристики мешканців, які проживають у цих мікрорайонах, визначити

Comments


bottom of page